wtorek, grudzień 12, 2017
Polish Bulgarian English Greek Hungarian Italian Turkish

   

Jadłowstręt psychiczny - anorekscja

image001

Jadłowstręt psychiczny- anoreksja - zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą. Osoba chora świadomie rozpoczyna odchudzanie z powodu braku satysfakcji ze swojego wyglądu i sylwetki ciała. Zazwyczaj osoba chora na anoreksję przed chorobą była szczupła i miała prawidłową masę ciała. Zdarza się jednak, że na początku odchudzania stwierdzono u niej nadwagę i podjęcie decyzji o odchudzaniu było uzasadnione. 

Odchudzanie jest dość powszechnie podejmowane przez nastolatki i młode osoby dorosłe, jednak tylko u niektórych przeradza się w chorobę,co zależne jest od wielu różnych czynników. U chorych na anoreksję obraz własnego ciała jest zaburzony; występują objawy dysmorfofobii- (zaburzenie psychiczne, charakteryzujące się występowaniem lęku związanego z przekonaniem o nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała). Lęk przybiera postać uporczywej idei nadwartościowej, w związku, z czym chory wyznacza sobie niski limit wagi. Największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy wieku między 14. a 18. rokiem życia. Anoreksję cechuje szybko postępujące wyniszczenie organizmu, które pozostawia często już nieodwracalne zmiany. Nieleczona prowadzi do śmierci w około 10% przypadków. W 75% przypadków rozpoczyna się przed 25 rokiem życia.

Czytaj więcej...

Psychologia dla rodziców: używki kradną wolność

Używki... najlepsze wyjście: nie wchodzić.

Używki to substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które przyjęte przez człowieka wpływają na działanie układu nerwowego, a przez to zaburzają jedną lub kilka funkcji organizmu. Efektem przyjmowania może być uzależnienie fizyczne, psychiczne, społeczne oraz szkodliwe następstwa dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz rozwoju społecznego.

Dlaczego ludzie sięgają po używki?

Czytaj więcej...

Psychologia dla rodziców: uzależnienia

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia uzależnienie to "psychiczny i fizyczny stan, wynikający z interakcji między żywym organizmem a substancją, charakteryzujący się zmianami zachowania i innymi reakcjami, do których należy konieczność przyjmowania substancji w sposób ciągły lub okresowy, w celu doświadczenia jej wpływu na psychikę,  a niekiedy aby uniknąć przykrych objawów towarzyszących brakowi substancji". Upraszczając - uzależnienie to nabyta silna potrzeba wykonywania określonej czynności lub zażywania określonej substancji.

Czytaj więcej...

Psychologia dla rodziców: nastolatki i alkohol

Alkohol jest niestety bardzo łatwo dostępny dla osób niepełnoletnich. Jak wynika z raportu, realizowanego co 4 lata Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach, próby picia ma za sobą 90,2% gimnazjalistów klas trzecich, a 78,9% uczniów klas młodszych piło alkohol w czasie 12 miesięcy przed badaniem.

Czytaj więcej...

Psychologia dla rodziców: okres dorastania. Jak to ugryźć?

Na samą myśl o okresie dojrzewania niektórzy z dorosłych wzdrygają się niechętnie, inni unikają tego tematu jak ognia, bo twierdzą szczerze, że nie jest to najmilsze wspomnienie ich życia. Nikt jednak nie ryzykowałby powrotu do tego czasu jeszcze raz. Dorośli zgodnie twierdzą, że to trudny moment. Zwłaszcza dlatego, że czasami błędy tego okresu potrafią zaważyć na całym dalszym życiu.

Czytaj więcej...